среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na ogrodzenia PVC na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PCV stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa buduje się z głazów wielorakiego kształtu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych konturach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia z Winylu z Białej Podlaska należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий